Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Czy można naprawić zepsutą płytę główną w laptopie

Nie bez podstawy płyty główne uważa się za serce wszystkich komputerów i laptopów. To one właśnie mają w sobie wszystkie elementy i układy, przy pomocy których pracuje takie urządzenie. One zbierają także dane z zewnętrznych podzespołów, takich jak myszki czy klawiatury, i wysyłają też informacje chociażby na ekran. Współczesne płyty są bardzo technologicznie zaawansowane, do ich produkcji najczęściej wykorzystywane są dedykowane roboty, które z dużą precyzją lutują poszczególne elementy. Niekiedy z połączeń mają taką grubość, że bez dobrej lupy człowiek nie jest ich w stanie dostrzec wzrokiem.

Aktualnie przeważnie na płycie nie ma podstawek, do jakich wkładałoby się układy, wszystko umieszcza się wprost na laminacie. Dlatego też jeśli zdarzy się jakaś usterka, co czasami będzie miało miejsce, to te rozwiązania technologiczne utrudniają naprawę. Co nie znaczy, że uniemożliwia, gdyż w praktyce dużo awarii takiej płyty da się naprawić. Awarie płyt głównych często się nie zdarzają, ale jeżeli już pojawi się taka, to niestety całe urządzenie przestaje pracować. Właściciel sprzętu ma wówczas parę opcji do dyspozycji, zaczynając od zakupu sprawnego laptopa po próbę naprawienia. W wielu przypadkach tego typu naprawy będą możliwe, na naszym rynku działa sporo firm specjalizujących się w takich usługach.

Będą zapewne przypadki, w których nie za bardzo opłaca się to robić z powodów ekonomicznych. Jeżeli na przykład popsuje się układ graficzny, to koszt naprawienia może niejednokrotnie przekroczyć tysiąc złotych. Za podobne pieniądze kupić można używanego laptopa o identycznej specyfikacji, a niewiele dokładając urządzenie o znacznie lepszych parametrach. Jeśli uszkodzeniu uległ jakiś prosty układ, to doświadczony elektronik bez żadnego problemu go namierzy i przylutuje nowy. W wielu przypadkach potrzebował jednak będzie do tego schemat płyty, aby wiedzieć w jaki sposób rozkładają się napięcia na poszczególnych elementach. Takie schematy są do znalezienia w internecie, przykładowo po wpisaniu w oknie wyszukiwarki hasła schemat lenovo.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY