Wykonanie świadectwa energetycznego zaczyna się od kompletowania potrzebnej dokumentacji technicznej i projektowej danego budynku. Do wykonania rzetelnego certyfikatu energetycznego potrzebne są nie tylko dokładne dane o konstrukcji stropów i ścian, lecz również kilka informacji o grubości i rodzaju użytych warstw izolacji. Wykonując audyt energetyczny duże znaczenie będą również miały dane o źródłach ciepła i sposobach jego poprowadzenia po wnętrzu budynku – powinno się dysponować pełnymi informacjami o grzejnikach, kotłach i rurach rozprowadzających.
Żeby właściwie ocenić energetyczną charakterystykę, certyfikator poznać również powinien system w jaki jest przygotowywana ciepła woda oraz sposób wentylacji wnętrza. Będzie również potrzebna dokumentacja fotograficzna budynku oraz historia przeprowadzonych modernizacji i remontów, jakie mogły wpłynąć na jego właściwości cieplne.
Przy braku tych wszystkich dokumentów potrzebna może być wizja lokalna, w czasie której wykonuje się pomiary wszystkich zewnętrznych przegród oraz ocenia się techniczny stan okien, drzwi i instalacji. Inżynier robiący świadectwo energetyczne powinien też zapoznać się ze sposobem wykorzystania budynku i liczbą osób w nim przebywających. Do prawidłowego wykonania świadectwa będzie również niezbędne posiadanie odpowiedniego oprogramowania obliczeniowego jak również znajomość aktualnych przepisów i norm związanych z efektywnością energetyczną. Osoba wykonująca certyfikat energetyczny musi posiadać nie tylko dużo wiedzy technicznej, ale także odpowiednie zezwolenia nadane przez właściwe instytucje.
Proces opracowania dokumentów wymagał będzie też analizy lokalizacji budynku i jego ustawienia względem stron świata, co ma wpływ na zyski ciepła od słonecznych promieni. w czasie obliczania świadectwa energetycznego trzeba również uwzględnić rodzaj systemu chłodzenia, jeżeli jest taki obecny, a także działanie jakiś innych instalacji wpływających na zwiększenie zużycia energii.
+Tekst Sponsorowany+
Dodaj komentarz